Decoupage = ubrousková technika

Velmi oblíbená technika. Velkou předností ubrouskové techniky je, že ji můžeme využít na mnoho materiálů jako je dřevo, keramika, textil, svíčky a mnoho dalších. Proto sbírejte ubrousky s nejrůznějšími motivy a hurá do práce.

Budeme potřebovat:

 • Předmět, který chceme zdobit
 • Ubrousek
 • Lepidlo na ubrouskovou techniku
 • Štětec

Postup:
1. Vystřihneme si motiv z ubrousku a sejmeme z něj všechny vrstvy ubrousku tak, že vystřižený motiv máme jen na svrchní vrstvě ubrousku.
2. Vezmeme si předmět, který chceme dekorovat a přiložíme k němu vystřižený motiv. Nyní můžeme štětcem nanášet lepidlo přes ubrousek. Musíme se snažit roztírat ubrousek buď z jedné strany na druhou, nebo z prostřed do krajů.
3. Ubrousek má tendenci se někdy trhat, proto musíme být opatrní a nepřetírat ubrousek několikrát.
4. Po přetření necháme zaschnout.
5. Pokud používáme lepidlo a lak v jednom, můžeme lepidlem přetřít celý předmět a už nemusíme lakovat. Je to velmi pohodlné.

TIPY:

 • před ubrouskovou technikou můžeme předmět nabarvit akrylovou barvou
 • je dobré dělat ubrouskovou techniku na světlý podklad, protože ubrousek je tenký a má tendenci prosvítat
 • z textilu je lepší zvolit jen prostírání, protože když použijeme tričko, ubrousek nevydrží tolik praní
 • můžeme místo ubrousku použít i jiný papír, jako například balicí papír, obrázky z časopisů (je ale lepší použít kopii těchto obrázku, protože nám nebude prosvítat písmo) atd.
 • Ukázky mých prací:

  zvonkohra1-1.JPGkvetinac-bonsaj.JPGkvetinac-plechovy-2.JPG

18 COMMENTS

 1. Kateřino Petrová strašná a příšerná si ty! Když se ti ta stránka nelíbí, tak se odklikni někam jinam a nekritizuj. Náhodou je to moc zajímavý, zrovna přemýšlim jak si vylepšim květináč ubrouskovou technikou!

 2. je to tady super..!! je tady hodně nápádů..!! A Kateřino Petrová si nejdi neco inčího když je to tu příšerné a nelez sem

 3. Náhodou je to tu bezvadný…..Už sem si vytiskla spoustu obrázků k malování na okno a povedly se tak radši ty Kateřino Petrová kušuj!!!A odejdi když se ti to nelíbí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Dobrý den, zajímalo mě jak se vyrábí decoupage. Popis dobrý, jen mi tu chybí na představu, protože jsem to ještě nedělala, fotka či obrázek výsledku práce. Na jiných sekcích fotky jsou a tady zrovna mi to chybí. Neberte to kriticky, jen na doplnění ať to tu máte kompletní

 5. Ahoj, je to tady vážně moc hezké….
  Chtěl bych se zeptat, jestli musím při ubrouskové technice používat nějaké speciální lepidlo, nebo jestli stačí třeba obyčejný Herkules. Díky za odpověď!

 6. Jsou tu fakt skvělé nápady. Moje teta je učitelka a chtěla nějaký nápady, tak jí tady ty ukážu. fakt super stránka……….hodně mě zaujala ta ubrousková technika a zvířátka z krabiček od vajec. tak papa

 7. Na ubrouskovou techniku se musí používat speciální lepidlo, jen díky němu se vytvoří ta správná struktura.

 8. Ahoj! Pac jsem fanda do veci jako koralkovani, decoupage a vyroba svicek, tak si myslim, ze je to zde vse moc pekne shrnuto pro ty, co s tim a onim tvorenim nemaji temer zadne zkusenosti. A ke slecne(pani) Katerine Petrove snad jen toto: kazdy muze mit svuj nazor a pokud je tak hodne negativisticky jako ten jeji, myslim, ze by bylo vhodne, kdyby nahodila nejaky navrh, co na techto strankach vylepsit, k cemu ma pripominky konkretne apod. Jinak takovy nazor postrada vyznamu.
  Tvoreni zdar!

 9. Ahoj, pěkné stránky,spousta nápadů. Ubrousková technika je super, potřebovala bych ale poradit jaké lepidlo (lak)na tuto techniku (nebo obojí v jednom) koupit..popř.kde se dají sehnat (chtěla bych to vyzkoušet poprvé)… Díky moc za radu

 10. Ahoj, chtěla bych se ubrouskovou metodu naučit. Můžete být někdo tak moc laskav a popíšete mi přesněji postup a materiál pro keramiku a sklo? A poradit jakou značku nebo výrobce používáte? Mockrát děkuji Šárka

 11. Ahoj, jen bych chtěla doplnit info o lepidle. Sama používám už pár let jen Herkules a nikdy jsem si nevšimla, že by dělala bílé skvrny nebo snad špatnou strukturu. Na květináče, obrázky, krabičky a pod je naprosto super. Na co bych ho ale nedoporučila jsopu zvláštní materiály, jako je textil nebo svíčky.
  ahoj Katka

 12. Ahoj lidičky,kde jsou ty obrázky na které se můžu podívat?????Nic nevidím.

 13. Ahojky,chtela bych se zeptat,kdyz delam decoupage na sklo,keramiku,mohu take hercules,pak pretrit lakem klasika?nevadi to pak pri myti nebo piti z nej,neni to treba skodlive?:o)))diky

 14. Ahoj Verčo, myslím, že bych raději použila lepidlo na decoupage a i tak by se to nemělo mít v myčce. Pokud nebudeš obrázek dávat dovnitř skleničky, tak piti to nijak neublíží.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here