Obrázek technikou krakelování a decupage

img_0008.JPGChcete si vyzdobit obývací pokoj, ložnici či jakýkoliv jiný pokoj nějakým originálním obrázkem? Co takhle zkusit ubrouskovou techniku a na doplnění si pomoci ještě krakelováním? Zd se Vám to složité? Ale nikoli, jen to chce mít dostatek materiálu a můžete se pustit do práce.

Budeme potřebovat:

 • Ubrousek (motiv záleží na fantazii každého)
 • Lepidlo na ubrouskovou techniku
 • Akrylové barvy
 • Štětec
 • Krakelovací lak
 • Korálky
 • Sekundové lepidlo
 • Dřevěný obrázek či rámeček vyložený deskou

Postup:
1. Vezmeme si přichystaný dřevěný obrázek a nejdříve začneme ubrouskovou technikou.
2. Takže z vybraného ubrousku sejmeme všechny vrstvy, až nám zůstane jenom ta svrchní potištěná.
3. Přiložíme na obrázek (tak, že horní a dolní orámování zůstane prázdné) a začneme opatrně přetírat lepidlem na ubrouskovou techniku. Lepidlo se do ubrousku pěkně vpíjí a fixuje tak ubrousek k obrázku. Musíme si ale zvolit jeden směr natírání a opatrně přetírat např. od prostřed do stran. Ubrousek má tendenci se někdy trhat, proto musíme být opatrní a nepřetírat ubrousek několikrát.
4. Po natření necháme zaschnout.
5. Až lepidlo krásně zaschne, vrhneme se na techniku krakelování, kterou budeme užívat tam, kde nemáme ubrousek. Tato technika spočívá v krakelovacím laku, který způsobí tak, že v námi natírané barvě vzniknou trhlinky. Já jsem zvolila barvu, která hezky ladí k barvám obrázku. Je už jen a jen na Vás zda budete chtít ladit či kontrastovat.
6. Čili nejdříve natřeme krakelovacím lakem a necháme zaschnout asi 15 min.
7. Po zaschnutí začneme přetírat barvou. Je důležité nanášet barvu v jednom směru a jednom tahu. Nesmíte se vracet, protože trhlinky vznikají brzy a mohli byste je zatřít.
8. Nyní už je obrázek skoro hotový. Kdo chce, může stejně jako já přidat korálky, které přilepí sekundovým lepidlem.
9. Nakonec obrázek přelakujeme bezbarvým lakem (nemusíme, pokud máme lepidlo na ubrouskovou techniku s lakem v jednom).

4 COMMENTS

 1. Zdravím a moc chválím blog. Prosím o maličkou radu. Je to pravda, že to není MOC těžké dobit decoupage různé předměty. Ale co dělat ve chvíli kdy něco polepíme .. výrobek nám zaschne, ale uvědomíme si, že se nam to vůbec nelíbí ?? Co pak s tím? Jak to sundat a začít znovu ? Ja tedy konkretně mluvím o umělé hmotě a ještě to není nalakované, ale jsem z toho neštastna. Prosim prosím o radu. Věřím, že se to může stát každému.
  Culinka

 2. Já při ubrouskové technice provedu nejdříve krakelování po celé ploše tvořeného obrázku, nechám zaschnout a pak lepím ubrousek. Vyhnu se tak zapatlání ubrousku.
  Zdena

 3. Krakelovat se snažím asi potřetí a nikdy se mi to nepovede dejte mi návod někdo moc prosíím:///

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here