Stojánek na fotku ze slaného těsta

img_0458.JPG
Další nápad jak si vystavit fotky těch nejmilejších. Dala by se použít i nyní velmi populární hmota FIMO, ale o té až později. Dnes vám poradím, jak vyrobit asi nejlevnější modelovací hmotu. Vystačíte si s běžnými zásobami z kuchyně.

Ideální jako dárek pro kamarádku, maminku na den matek nebo jen tak pro sebe na ozdobu pokoje.

Budeme potřebovat:

  • Sůl
  • Mouku
  • Vodu
  • Tempery
  • Drát
  • Kleště
  • Lepicí pistoli

Postup:
1. Nejdříve si připravíme těsto. Je to velmi jednoduché, stačí smíchat 2 šálky hladké mouky a jeden šálek soli, zalít potřebným množstvím vody a vypracovat do nelepivé hmoty. Těsto musí být vláčně a držet tvar.
2. Pokud budeme chtít mít dílko barevné, připravíme si jednotlivé barvičky zvlášť. A to tak, že rozdělíme do několika misek sůl s moukou a zalijeme vodou, ve které bude rozpuštěná tempera.
3. Pokud byste se rozmysleli pozdě, že chcete ještě nějakou barvičku, dá se vyrobit z neobarveného vypracovaného těsta tak, že sem přidáte pouze temperu a dobře prohnětete, ale lepší je si dílko promyslet a jednotlivé barvy udělat rovnou.
4. Nyní když máme těsto hotové, můžeme popustit svou uzdu fantazie a vytvořit jakýkoli motiv. Já jsem si zvolila berušku, čili jsem si uválela červenou kuličku, trochu jí rozmáčkla a shora nařízla napůl. Z černé barvy jsem udělala hlavičku a tečky, které jsem potřísnila vodou, takže se hezky přichytly k tělíčku. Ze zelené barvy jsem vyrobila placku jako travní podklad.
5. Důležité je do našeho výtvoru udělat shora dírku, protože tam po upečení budeme umísťovat drátek, který nám bude držet fotku. Dírku uděláme o velikosti špejle i klidně trochu větší, protože se nám trochu speče.
6. Nap plech dáme pečící papír a začneme pokládat výrobky z těsta.
7. Těsto se musí pomalu vysoušet, proto pečeme pozvolna. Nejprve na 75 stupňů a po půl hodince přidáme na 100 stupňů atd.
8. Až uvidíme, že motiv je dostatečně tvrdý, vyděláme jej.
9. Necháme vychladnout a zatím si připravíme drátek.
10. Ten podle nějakého válečku (dá se použít třeba větší fix) dvakrát obtočíme, takže nám vzniknou v těsné blízkosti dva kroužky. Mezi ně budeme vkládat fotografii. Proto musí být dostatečně velké, aby udržely fotku.
11. Až nám vychladne těsto, vezmeme lepicí pistoli, dáme do připravené dírky trochu lepidla a zasuneme drátek a je hotovo.

img_0537.JPG

11 COMMENTS

  1. waaaaaaav to skusim ale nemam lepici pystoly pozical by ktosi ???::::???!!!!! 😀

  2. Slané těsto mám na tvoření velmi oblíbené. Po usušení v troubě krásně voní po chlebu…obarvit se dá velmi dobře až je tvrdé, nejlépe akrylovými barvami.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here